Te Gjitha, Tech

Sot të gjithë me sytë nga qielli, Hëna do dhurojë spektakël!

Në mbrëmjen midis 20-21 janarit ngrini sytë nga qielli! Një fenomen i jashtëzakonshëm i njohur si “Hëna e kuqe” do të shfaqet në qiell.

Dukuria e rrallë, “Hëna e përgjakur” quhet ndryshe edhe “Hëna e ujqërve” apo “Super-hëna”.

Kur hëna e re përkon me pikën më të afërt të Tokës zmadhohet në përmasa dhe merr emërtimin “e përgjakur“ për shkak të eklipsit të diellit.

Ngjarja qiellore pritet të zgjasë 3 orë e gjysmë. Sytë nga qielli, spektakli është i garantuar!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *