Dardani, Te Gjitha

Protesta masive në Greqi kundër “Marrëveshjes së Prespës”

Me mijëra qytetarë grekë janë duke protestuar përpara Parlamentit në Athinë. Kjo protestë është iniciuar nga “Marrëveshja e Prespës”.

Me flamuj në duar dhe parrulla kundër kësaj marrëveshje,ata kanë kërkuar anulimin e saj.

Ndrësa qeveria dhe aleatët po bëjnë llogaritjen e votave, opozita nga ana tjetër kërkon mosratifikimin e saj dhe kërkon zgjedhje të parakohshmë.

Në sheshin para parlamentit janë mbledhur  rreth 100 mijë qytetarë nga e gjithë Greqia.

Në protestë është bashkuar edhe organizatat vorioepiriote. Ndrësa, policia greke ka vënë në dispozicion 2.000 policë, dronë, helikopterë dhe pompa ujëhedhëse me presion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *