Pushteti, Te Gjitha

FOTO/ Si ka ndryshuar në vite: Nga juristi elektoral i PS, në ministrin e majmur të Ramës

Bëhet fjalë për Damian Gjiknurin, ministrin në detyrë të Infrastrukturës dhe Energjitikës, i shkarkuar nga Rama gjatë Asamblesë së PS me 28 dhjetor 2018.

Damian Gjiknuri është i diplomuar në Drejtësi në vitin 1994, në Universitetin e Tiranës dhe që prej vitit 2005 është anëtar i kryesisë së PS.

Në vitin 2011 është zgjehdur Sekretar për Çështjet Zgjedhore në PS. Më parë, në vitin 2007, ai u zgjodh nënsekretar për Çështjet Ligjore dhe Zgjedhore dhe është bashkëautor i Kodit Zgjedhor 2008.

Damian Gjiknuri, prej shtatorit të viti 2017, ka mbajtur detyrën e ministrit të Energjitikës dhe Infrastrukturës, kohë në të cilën është akuzuar, për jo pak skandale.

Ndaj Gjiknurit janë drejtuar akuza nga spektri politik në lidhje me afera të dyshimta korruptive, ku në lojë kanë qenë shuma marramendëse parash.

Kujtojmë se Gjiknuri është  një nga ministrat e akuzuar për mega aferën e ÇEZ, e cilas sipas KLSH-së i ka shkaktuar shtetit një dëm financiar prej 479 milionë eurosh. Si përgjegjës për këtë dëm, gishti akuzues u drejtua ndaj Damian Gjiknurit.

Gjiknuri është akuzuar nga opozita edhe në lidhje me aferën tek Unaza e re.

Ndërkohë ne sjellim disa foto, si ka ndryshuar në vite Damian Gjiknuri:

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *