Dardani, Kryesore

Historike! Kuvendi voton ligjin, Kosova bëhet me Ushtri

Kuvendi i Kosovës ka bërë një votim historik ditën e sotme, duke miratuar krijimin e Ushtrisë.

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri, e cila do të garantojë sovranitetin dhe integritetin e vendit, u votua me 106 vota pro, asnjë kundër dhe një abstenim.

Për këtë ligj u paraqiten 11 amendamente të cilat u miratuan në Kuvendin e Kosovës.

Krijimi i Ushtrisë së parë zyrtare të Kosovës, bëhet nën mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sakaq Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur ndaj ndërkombëtarëve, që të pengohet ky proces.

“Mos e poshtëroni Serbinë dhe popullin serb, sepse as populli serb, as Serbia nuk do t’ju lejojnë”, deklaroi Vuçiç gjatë së enjtes,

Ushtria e Kosovës pritet të ketë buxhet vjetor prej 98 milionë eurosh, 5 mijë ushtarë si dhe 3 mijë rezervistë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *