Dardani, Te Gjitha

Media greke: Rama flirtim me Turqinë, marrëveshja e detit në “udhëkryq”

Duket se negociatat mes Shqipërisë dhe Greqisë për të zgjidhur disa mosmarrëveshje të ngelura peng prej disa kohësh, nuk po ecin ashtu siç ishte parashikuar nga dy vendet.

Dhe për këtë, mediat greke ja hedhin fajin takimit më të fundit mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit të Turqisë, Erdogan.

Në një shkrim të gjatë në Tanea, thuhet se Rama nuk heziton të flirtojë me Erdoganin, duke i dhënë një tjetër goditje negociatave më të fundit mes dy vendeve.

Po ashtu, Tanea ka sjellë në vëmendje edhe deklaratën e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, i cili është shprehur në shumë raste, se marrëveshja mes Greqisë dhe Shqiëprisë, duhet të ketë si vijë të kuqe vendimin e Gjykatës Kushtetuese, që hodhi poshtë marrëveshjen e arritur në 2009.

“Rruga drejt zgjidhjes së marrëveshjeve duket të jetë shumë më e vështirë sesa pritjet fillestare që janë kultivuar, veçanërisht nga Nikos Kotzias.

Për më tepër, qeveria ndjehet e izoluar në shtëpi dhe ndoshta në këtë mënyrë për të justifikuar lëvizjen e ministrit të jashtëm për të kërkuar për të informuar udhëheqësit politikë ndoshta brenda disa ditëve të ardhshme.

Një seri ngjarjesh dëshmon se zgjidhjet e lehta dhe të shpejta nuk duken të mundshme. Ishte e rëndësishme që Ministri i Jashtëm kishte për të bërë udhëtimin rrufe në Tiranë të enjten e kaluar në mënyrë që të gjente pikën e kontaktit me palën shqiptare, pasi negociatat për Marrëveshjen për Zonat Detare janë përballur me vështirësi serioze sa vetë Kotzias kishte pranuar për të folur për gazetarët në kthimin e tij nga Shkupi.

Përveç kësaj, Presidenti shqiptar Ilir Meta kishte përcaktuar qartë linjat e kuqe të Tiranës në një intervistë të fundit në “Vima”.

Në këtë intervistë, Meta e ka bërë të qartë se një marrëveshje e re për Zonat Detare duhet të respektojë dispozitat e vendimit të Gjykatës Kushtetuese të vendit që e shpalli antikushtetues Marrëveshjen e mëparshme e vitit 2009.

Po ashtu nuk rezultoi e formalizuar dhe vizita e Aleksis Tsipras në Tiranë pas ftesës së Edi Ramës në forumin e Davos në Zvicër.

Në të njëjtën kohë, Rama nuk heziton të “flirtojë” me Turqinë dhe është tregues se më 22 mars ai vizitoi Ankaranë dhe kishte një takim me Presidentin Rexhep Tajip Erdogan.”, -shkruan Tanea.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *