Dardani, Te Gjitha

Paralajmërimi i Ambasadës amerikane: Do të ketë sulme terrorite për Pashkë

Një paralajmërim i papritur ka ardhur nga Ambasada amerikane për qytetarët e Kosovës.

Nëpërmjet një njoftimi zyrtar, amabasada bën me dije se është shtuar rreziku për sulme terroriste, dhe sidomos gjatë sezonit festiv. Sakaq, u bën thirrje qytetarëve që të jenë të vëmendshëm duke shmangur turmat dhe të shtohen forcat e sigurisë.

Njoftimi zyrtar i ambasadës amerikane në Kosovë:

Departamenti i Shtetit dëshiron të paralajmërojë qytetarët amerikanë për rrezikun e shtuar të sulmeve terroriste në Kosovë, veçanërisht gjatë stinëve të festave. Qytetarët amerikanë duhet të tregojnë kujdes në festimet e festës dhe në ngjarjet rreth festimeve katolike dhe ortodokse të Pashkëve

Mbajeni në dijeni të profilit tuaj në publik dhe mos e tërheq vëmendjen te vetja si amerikane.

Shqyrtoni planet tuaja personale të sigurisë: Kriminelët dhe terroristët mund të monitorojnë lëvizjet tuaja. Ndryshoni rrugën dhe kohën e lëvizjeve tuaja për t’u bërë një objektiv më i paparashikueshëm.

Jini të vetëdijshëm për mjedisin tuaj: Identifikoni vendndodhjen e daljeve emergjente dhe të shërbimeve të sigurisë kur ndodheni në vende publike.

Shmangni turmat / demonstrimet: Nëse jeni në një zonë ku grumbullohet një turmë (festim, demonstrim, etj.), Përpiquni të largoheni nga zona ose, për të paktën, të shkoni në buzë të turmës ku mund të largoheni nëse është e nevojshme.

Qëndroni të vëmendshëm në vende të frekuentuara nga turistët.

Monitoroni mediat lokale për përditësime. Monitoroni mediat sociale, njoftime televizive dhe radio, ose udhëzime nga Ambasada ose Konsullata e SHBA-ve më e afërta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *