Te Gjitha, Yjet

Horoskopi, si e “ngasin” makinën shenjat

Sa herë e gjejmë veten të zhytur në trafik duke kënduar këngët që transmetojnë radiot ose duke qortuar ata që na presin rrugën apo duke parë se kush është prapa ose pranë makinës sonë? Sa zemërohemi nëse një semafor nuk kthehet menjëherë në të gjelbër? Dhe sa jemi ne besnik ndaj rregullave të trafikut? Jo të gjithë sillen në të njëjtën mënyrë në timon: me ndihmën e horoskopit, ne mund të zbulojmë cilat janë karakteristikat kryesore të secilës shenjë zodiakale në makinë. Le të lexojmë me ironi se çfarë thonë yjet!

DASHI – Është e lehtë të të njohësh në mes të trafikut: jeni nga ata që ziheni me të gjithë. Por nuk jeni ju ai që gjithmonë kërkon zënka, shpesh është thjesht një reagim ndaj provokimeve të të tjerëve. Nëse, për shembull, keni një veturë sportive dhe automjeti para jush ngadalësohet në dritën e gjelbër dhe pastaj kthehet në të verdhë dhe duhet të ndaloni, humbni plotësisht durimin tuaj. Për fat të mirë, rregullat e qarkullimit nuk ju lejojnë të luani lojën, përndryshe do të ishte kalimi juaj i preferuar!

DEMI – Komoditeti dhe rehatia për ju janë thelbësore, madje edhe në makinë. Pra zgjidhni makinat që mund t’ju bëjnë të ndiheni të relaksuar dhe të qetë. Ky relaksim nuk reflektohet në ritmin tuaj, sepse përpiqeni të rikuperoni pak kohën e humbur në përgatitjet tuaja në shtëpi për të shkuar në destinacionin tuaj në kohë, kështu që shtyni përshpejtuesin siç duhet. Kur vozisni, jeni shumë i sigurt. Por kur jeni pasagjerë, ankthi juaj mund të bëhet i padurueshëm!

BINJAKËT – T’iu njohësh duke ngarë makinën mund të jetë shumë e thjeshtë: ju vazhdimisht keni kufje në vesh, sepse keni telefonata të shumta. Nuk ju intereson nëse po udhëtoni me dikë sepse doni që të gjithë ta respektojnë faktin që ju keni shumë situata për të menaxhuar. Ju pëlqen lëvizja sportive dhe jeni mësuar të mashtroni mirë në trafik, duke përdorur dhe ndrequr clascon. Gjithmonë mbani mend se dërgimi i mesazheve dhe të qenit në Facebook gjatë makinës është e rrezikshme!

GAFORRJA – Ata që hipin në makinën tuaj, gjithmonë duhet të kenë dy gjëra të qarta: do të gjejnë jastëkë gjigantë ose kafshë të buta të mbushura në ulëset e pasme, kështu që do udhëtojnë në shoqërinë e tyre. Ju pëlqen të këndoni ndërsa vozisni dhe shpesh identifikoni veten me tekstet e këngëve që flasin për vuajtjet e dashurisë ose dashurinë e mbaruar. Nuk ju pëlqen të harxhoni shumë kohë në timon dhe preferoni të udhëhiqeni nga dikush.

LUANI – A mundet mbretërit dhe mbretëreshat e zodiakut të jenë edhe sundimtarët e rrugës? Kjo është e vështirë të ndodhë dhe ju jeni shumë të mërzitur nga fakti se vlera juaj nuk njihet: kjo histori për të pasur përparësi ndaj të tjerëve nuk bie poshtë. Për të tërhequr vëmendjen, zgjidhni makinat me ngjyra të ndritshme dhe në autostradë, ju qëndroni në korsinë e mesme edhe nëse ata në të djathtë janë të lirë (e pamundur të mos iu vënë re në këtë mënyrë). Ju absolutisht nuk ju pëlqen të vozisni natën.

VIRGJËRESHA – Doli më në fund dikush që respekton kodin e rrugës! Dhe jo vetëm që e respektoni, por gjithashtu kërkoni që të tjerët të disiplinohen. Nëse jo, në një kohë të shkurtër kontaktoni policët e trafikut për t’u vënë gjobë atyre që nuk respektojnë rregullat ose nëse parkojnë shumë afër makinës suaj. Makina juaj është lehtësisht e dallueshme nga fakti se ajo është gjithmonë e pastër, brenda dhe jashtë, edhe në rast të një përmbytjeje apo stuhie. Për ata që udhëtojnë me ju, pirja e duhanit është rreptësisht e ndaluar.

PESHORJA – Fabrikat e parfumeve të makinave jetojnë falë jush, sepse doni gjithmonë të jeni të rrethuar nga aromat e luleve ose me shije frutash. Zakoni juaj kryesor është të shikoheni në pasqyrë çdo herë që ndaloni në semafor: shumë herë shpresoni ta gjeni të kuqe vetëm për të rregulluar flokët tuaj ose për të rishikuar buzëkuqin. Makthi juaj i vërtetë është kur navigatori ju ofron dy rrugë për të arritur destinacionin tuaj dhe ndërkohë që humbni kohën duke zgjedhur, ju rrezikoni të merrni ndonjë mallkim.

AKREPI – Edhe në makinë nuk i njihni masat gjysmë: nëse nuk keni nxitim, shkoni në mënyrë të sigurtë në 20 km / h dhe nëse dikush guxon ta raportojë atë me rreze të lartë ose me bri, ngadalësoheni për shkak të inatit. Nëse e keni me nxitim, ju hiqni kamerat e shpejtësisë dhe vazhdoni me vetëdijen që ju pret një gjobë shumë e lartë. Udhëtimi nën shoqërinë tuaj mund të jetë shumë i këndshëm (nëse jeni në gjendje të mirë humori) ose shumë i pakëndshëm (nëse jeni nervoz). Megjithatë, rrini zgjuar edhe kur udhëtoni në errësirë.

SHIGJETARI – Ju e adhuroni udhëtimin dhe mund të kaloni një ditë të tërë në makinën tuaj dhe duke i rënë qark botës. Kur jeni turistë, jepni më të mirën tuaj dhe ndaloni çdo qindra metra për të kërkuar udhëzime edhe doni të shoqëroheni me njerëzit lokalë. Ju keni një udhëzues sportiv, por përpiqeni të respektoni të gjitha rregullat e rrugës, sepse nuk doni që t’iu marrin patentën.  Ata që udhëtojnë me ju e dinë që në fillim se qëllimi që keni mund të ndryshojë përgjatë rrugës.

BRICJAPI – Ju jeni ata që i detyrojnë udhëtarët të përdorin rripat e tyre të sigurimit edhe nëse janë ulur në ulëset e pasme, sepse keni lexuar rreth tyre që janë të detyrueshme dhe ju zbatoni ligjin. Dëshironi ta mbani makinën tuaj të rregullt dhe keni tendencë të zgjidhni ngjyra të matura si gri, të zezën ose të bardhën. Ju keni një makinë të sigurt, por udhëtimi me ju nuk mund të jetë shumë zbavitës: qëndroni të heshtur dhe nuk ndaloni qoftë edhe për të parë perëndimin  e diellit.

UJORI – Policia bashkiake e di shumë mirë se ju jeni rebelët e zodiakut dhe që ju pëlqen të mblidhni gjoba, por që i sfidoni me përpikëri me frymën e madhe polemike. Ju nuk e kuptoni nevojën për të parkuar në disa pika ku askush nuk kalon kurrë. Zonat e kufizuara të trafikut godasin sistemin tuaj nervor, sidomos nëse nuk keni leje për të kaluar: në këtë rast vlerësohen të tjerët. Makina juaj është rreptësisht ekologjike: elektrike ose maksimumi me gaz!

PESHQIT – Për ju, romantikët,  mund të jetë e përshtatshme vetëm një cabrio ose një makinë me një dritare, për të parë yjet kur vjen mbrëmja. Jeni të pakujdesshëm dhe gjatë ngasjes, të humbur me kokën tek retë, mund të harroni edhe ku po shkonit. Ju gjithashtu harroni të mbyllni kapuçin ose të fusni alarmin, ose të bëni prerjen dhe rishikimin me përpikëri. Në trafik, është e padobishme të tingëllosh kundër teje ose t’iu fyesh keq sepse nuk e vëren kurrë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *