Doktori

A vuani nga dhëmbët e ndjeshëm?

Ky konstatim mund të jetë vërtet irritues ose bezdisës. Mund ta bëjë proçesin e të ngrënit dhe të pirit të dhimbshme. Të ngrohta apo të ftohta mund të jenë shkakëtare të dhimbjes.

Disa njerëz janë të shqetësuar nga ndjeshmëria gjatë larjes së dhëmbëve, dhe të tjerët nuk mund të shplajnë dhëmbët e tyre pas larjes. Ju nuk keni pse vuani më nga dhëmbët e ndjeshëm. Konsultohuni me dentistin tuaj dhe ai ose ajo do të jenë në gjendje për ta zgjidhur me rrënjë problemin.

“Jam mësuar të luftoj me dhëmbët e ndjeshëm. Nuk kam ngrënë akullore me lëng frutash prej 15 vjetësh! Thjesht nuk mund të duroj asgjë të ftohtë në dhëmbët e mi. E kam problem të shijoj ujin e ftohtë dhe të harroj dhimbjen që më vjen. Unë zbulova që dhëmbët e mi ishin të ndjeshëm dhe thjesht duhet të bëja pakt me ta.

Ia pse mësova në fund të fundit, të përpiqesha të jetoja me ta duke ndryshuar mënyrën se si haja apo pija ushqime dhe lëngje të ndryshme” – u shpreh dikush që vuante nga ndjeshmëria e dhëmbëve.

Harrojeni, nuk keni pse të jetoni me dhëmbë të ndjeshëm. Ka një variacon trajtimesh për këto probleme. Trajtimi i duhur për ju varet nga nevojat individuale tuajat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *